Call or Order
Online Today!
Press Releases > World's Draw is Out!
World's Draw is Out!
2014 World Pipe Band Championships
Glasgow Scotland -- Jul 14, 2014 --

The World Pipe Band Championship's Draw is Out!

 

Who do you have going through to the finals?

Grade 2 - Qualifier 1
01 12:00 University of Bedfordshire
02 12:09 Coalburn I.O.R
03 12:18 Dumbarton and District
04 12:27 St Thomas Alumni - U.S.A.
05 12:36 Buchan Peterson
06 12:45 Lomond and Clyde
07 12:54 City of Edinburgh Pipes and Drums
08 13:03 The Glasgow Skye Association
09 13:12 Deeside Caledonia JCE Energy
10 13:21 New York Metro - U.S.A.
11 13:30 Manorcunningham - Eire

Adjudicators:
Ronnie McShannon
John Wilson
Alex Dudgeon
Jennifer Hutcheon

Grade 2 - Qualifier 2
12 13:15 Portland Metro - U.S.A
13 13:24 St Finbarr's - Eire
14 13:33 Bucksburn and District
15 13:42 Aughintober
16 13:51 Bleary and District
17 14:00 Police Service of Northern Ireland Pipes and Drums
18 14:09 Oban
19 14:18 Scottish Fire and Rescue Services Pipe Band
20 14:27 Brieg - France
21 14:36 Torphichen and Bathgate
22 14:45 Mackenzie Caledonian

Adjudicators:
Linden Ingram
Robert Mathieson
Alexander Russell
Jim Baxter

Grade 2 - Final - Start Time 15:45
15:45 Band from Qualifier 1
15:54 Band from Qualifier 1
16:03 Band from Qualifier 1
16:12 Band from Qualifier 1
16:21 Band from Qualifier 1
16:30 Band from Qualifier 1
16:39 Band from Qualifier 2
16:48 Band from Qualifier 2
16:57 Band from Qualifier 2
17:06 Band from Qualifier 2
17:15 Band from Qualifier 2
17:24 Band from Qualifier 2

Adjudicators:
Peter Snaddon QVRM
Samuel Young
Paul Turner
John MacInnes

Grade 1 - MSR Qualifier 1 (Friday 15th August)
01 11:00 Police Scotland Fife Pipe Band
02 11:10 78th Fraser Highlanders - Canada
03 11:20 Scottish Power
04 11:30 Vale of Atholl
05 11:40 Greater Glasgow Police Pipe Band
06 11:50 New Zealand Police - New Zealand
07 12:00 Bagad Cap Caval - France
08 12:10 Field Marshal Montgomery
09 12:20 Canterbury Caledonian Society - New Zealand
10 12:30 St Laurence O'Toole - Eire
11 12:40 Denny and Dunipace Gleneagles

Adjudicators:
Gordon Lawrie
Harry Stevenson
Gordon Craig
Jennifer Hutcheon

Grade 1 - MSR Qualifier 2 (Friday 15th August)
12 11:00 Cullybackey
13 11:10 Shotts and Dykehead Caledonia
14 11:20 Dowco Triumph Street - Canada
15 11:30 Simon Fraser University - Canada
16 11:40 Toronto Police - Canada
17 11:50 Peel Regional Police - Canada
18 12:00 Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia
19 12:10 Inveraray and District
20 12:20 Los Angeles Scots - U.S.A
21 12:30 Ravara
22 12:40 Stuart Highlanders - U.S.A.
23 12:50 Ballycoan

Adjudicators:
Robert Worrall
William Garrett
John MacInnes
Ciaran Mordaunt

Grade 1 - Medley Qualifier 1 (Friday 15th August)
01 14:20 Police Scotland Fife Pipe Band
02 14:30 78th Fraser Highlanders - Canada
03 14:40 Scottish Power
04 14:50 Vale of Atholl
05 15:00 Greater Glasgow Police Pipe Band
06 15:10 New Zealand Police - New Zealand
07 15:20 Bagad Cap Caval - France
08 15:30 Field Marshal Montgomery
09 15:40 Canterbury Caledonian Society - New Zealand
10 15:50 St Laurence O'Toole - Eire
11 16:00 Denny and Dunipace Gleneagles

Adjudicators:
Robert Worrall
William Garrett
John MacInnes
Ciaran Mordaunt

Grade 1 - Medley Qualifier 2 (Friday 15th August)
12 14:20 Cullybackey
13 14:30 Shotts and Dykehead Caledonia
14 14:40 Dowco Triumph Street - Canada
15 14:50 Simon Fraser University - Canada
16 15:00 Toronto Police - Canada
17 15:10 Peel Regional Police - Canada
18 15:20 Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia
19 15:30 Inveraray and District
20 15:40 Los Angeles Scots - U.S.A
21 15:50 Ravara
22 16:00 Stuart Highlanders - U.S.A.
23 16:10 Ballycoan

Adjudicators:
Gordon Lawrie
Harry Stevenson
Gordon Craig
Jennifer Hutcheon

     

             

                 Terms & Conditions   Privacy Policy   Shipping Information   Feedback Form   Press Releases       Official PayPal Seal

  Copyright© 2010 Barr 1 Highland Supply LLC All Rights Reserved